Dělím si pro sebe lidi do tří skupin, které jsem od sebe odlišil názvy. Jde o můj úzce soukromí pohled na člověka jako na bytost fungující ve více „světech“. Zde jde o pohled na stravování, životní aktivitu a myšlení.

Průkopníci – zkoumají, hledají a aplikují vše, co jim pomůže udržet si zdraví a vitalitu do pozdního věku. Kombinují či vyznávají určité formy stravování, myšlení a přístupu k životu. Jsou mimo statistiky o množství vypitého alkoholu a vykouřených cigaretách. Vedou aktivní život a mívají nejblíže k novinkám na trhu z oblastí potravinových doplňků, moderních technologií (například pro přípravu jídel). Při nákupu zboží upřednostňují složení výrobku, kvalitu, čerstvost a zemi původu. Znají, a sami často používají – Veganství, Vegetariánství, RAW strava, Zero Waste nebo Minimalismus. Nakupují potraviny, výrobky či suroviny, které jsou v souladu s jejich životním směrem. Zajímají se o ekologii, bioodpady, recyklaci a mnoho dalších aktivit vedoucích ke snížení ekologické zátěže.

Mainstream (tuto skupinu jsem si pro sebe pojmenoval – Dav ) o sobě tvrdí, že je celkem „v pohodě“.  Dle autentických tvrzení –  sice mám občas nějaký zdravotní problém, ale „nijak extra jej neřeším“. Nákup potravin a surovin pro přípravu jídla „nijak extra neřeší“.  Obvykle přijímají doporučení z reklam či letáků, a dle svých možností nakupují v lékárnách vitamíny, pastelky proti všemu co je trápí. Druhá skupina je daleko nejpočetnější (odtud pojmenování – Dav). Většina má již ve své zdravotní kartě nějaký – průšvih.

Žijí se svým zdravotním průšvihem každý den, a zatím to „nijak extra neřeší“. Vytváří statistiky o množství vypitého alkoholu a vykouřených cigaretách. Je dobré vědět, že ošklivé zdravotní průšvihy se v lidském těle tvoří třeba i deset let. I nadváha vede postupně ke zdravotnímu průšvihu. Je zde naprosto logická a pochopitelná nedůvěra k Průkopníkům. Jak ze strany odborné, tak i laické veřejnosti. Moje osobní letitá zkušenost a soužití s lidmi z této skupiny, mi dává naději, že i zde jsou lidé kteří, nás Průkopníky sledují. Jen ještě úplně nevědí, zda je již čas „přehodit výhybku“.

Nevěřící – (tuto skupinu jsem si pro sebe pojmenoval – Konzervy ) tvoří ji bohužel lidé, u kterých se již nějaký zdravotní průšvih projevil. Není nutné hned myslet na rakovinu či Alzheimerovu chorobu. Nyní mám spíše na mysli například cukrovku (Diabetes typu II.), nadváhu či alergie. Jejich nedůvěra pramení z vlastní zkušenosti. Již zkusili „něco brát“, ale nefungovalo to. Či mají převzatou zkušenost – recenze či negativní osobní zkušenost „jedné známé, která říkala, že to nezabralo“. Či přímo zamítnutí z lékařských kruhů. Je velmi těžké vyhovět lidem z této skupiny, mají své přesvědčení a převzaté názory okolo nich vytvořily neproniknutelnou hradbu. Bohužel přes tuto hradbu nepronikne nic nového, zůstávají uvězněni za vlastními hradbami až do posledních dnů.

Přesto pevně věřím, že i zde naleznu lidé otevřené k dialogu a společně se nám podaří ony pomyslné hradby odstranit.

Co říci téměř na závěr? Že hlášky typu – „ Kdyby ty výrobky byly špatný, tak je přeci neprodávají“ / „Jo to jsi ty, co jíš ty zdravé věci“ / „Už jsem do kouření vrazila tolik, že nemá cenu přestávat“ / „ Jak mám být zdravá, když mi je skoro padesát“ / „Na něco přeci umřít musím“ / „Tělo má jít do rakve zhuntovaný“ jsou pouhými výmluvami či zakrývají strach z kroku do neznámého prostoru.

POMOZTE SOBĚ, a tím pomůžete i lidem ve vašem okolí. Nemoci se v těle vytváří měsíce, ale i roky. Ani Laminine neudělá zázrak. Přesto ve spolupráci s časem + zdravým přístupem k vlastnímu tělu + rozhodnutím vytrvat, dokáže právě onen zázrak vykonat. Sdílejme společně zdravotní úspěchy. Lidé vaše informace opravdu potřebují. Jsou jim poskytovány „staré“ informace. Toto bude trvat do doby, dokud my všem společně neukážeme, že lze staré nahradit novým.

Ozvěte se prosím, a komunikujme.

Všem lidem držím palce a přeji všem pevné zdraví.

Ze srdce děkuji  Petr Vorlíček